• "Każde zakończenie jest nowym początkiem"

          • 21 czerwca 2024 r. odbył się uroczysty apel z okazji zakończenia roku szkolnego 2023/2024.

            W tym roku szkolnym stypendium Wójta gminy otrzymało troje uczniów naszej szkoły, które wręczył Pan Piotr Guzina (w zastępstwie za Panią Martę Małyszek). Stypendium uhoronowani zostali:

            1. Kacper Kuźniarski - klasa 5

            2. Rafał Mielniczuk - klasa 8

            3. Emilia Słomiana - klasa 8

            Pani Dyrektor wręczyła  świadectwa z białoczerwonym paskiem oraz statuetki najlepszym absolwentom, czyli R. Mielniczukowi oraz E. Słomianej. Uczeń klasy 5 -  Jan Reder otrzymał nagrodę książkową za wysoką frekwencję.

            Na zakończenie apelu ósmoklasiści zaprezentowali krótką cześć artystyczną, po której wręczyli nauczycielom symboliczne kwiaty, w ramach podziękowania za trud i cierpliwość włożone w edukację i wychowanie.

            Gratulujemy i życzymy wszystkim uczniom wspaniałych i bezpiecznych wakacji.

          • Piknik rodzinny

          • 10 czerwca odbył się w naszej szkole piknik rodzinny. Uczniowie klas 1-3  zaprezentowali się podczas występu z okazji Dnia Mamy i Taty.

            Tradycyjnie odwiedziła nas ochotnicza straż pożarna, a nowością był pokaz Grupy Motocyklowej "Korona" z Łaszczowa.

          • Uroczystość 80. rocznicy bitwy pod Dąbrową

          • W dniu 12 czerwca 2024 r. odbyły się obchody 80. rocznicy bitwy pod Dąbrową

            Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele w Mirczu, którą odprawił Proboszcz Parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego – ks. Tomasz Giergiel.

            Po Mszy Świętej uczniowie klasy IV Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mirczu, pod skrzydłami wychowawczyni – Pani Haliny Wiatrzyk, zaprezentowali montaż słowno-muzyczny z rysem historycznym wydarzeń z 1944 r.

            Przemówienie wygłosiła Wójt Gminy Mircze – Marta Małyszek, zachęcając do dbania o naszą pamięć historyczną i miejsca pamięci.

            W uroczystości udział wzięli także: Przewodniczący Rady Gminy Mircze – Adam Kostrubiec, Nadleśniczy Nadleśnictwa Mircze – Leszek Dmitroca, Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie reprezentowane przez Zastępcę Prezesa – Henryka Lebiedowicza oraz Romana Kurantowicza, Środowisko Żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Hrubieszowie reprezentowane przez Prezesa Zarządu – Grażynę Mirską, Sekretarza Zarządu – Wacława Muchę oraz Henryka Kozłowskiego – członka Środowiska. W uroczystościach uczestniczyli również: Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mirczu – Małgorzata Maciejewska, Wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mirczu – Bożena Frąk, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Wiszniowie – Dorota Miazga, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Kryłowie – Jan Baryła, nauczyciele, uczniowie oraz mieszkańcy Mircza.

            Po Mszy Świętej w Mirczu uczestnicy uroczystości udali się do Dąbrowy, gdzie na grobie szer. Romana Szadyna ps. „Sułtan” złożono kwiaty, zapalono znicze i odmówiono modlitwę.

            Podczas uroczystości obecne były poczty sztandarowe:

            - Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mirczu,

            - Publicznej Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Kryłowie,

            - Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Wiszniowie.

            Krótki rys historyczny 80. rocznicy Bitwy pod Dąbrową autorstwa Wacława Muchy – Sekretarza Środowiska Żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Hrubieszowie:

            2 czerwca 1944 r. pod Dąbrową nastąpiła koncentracja oddziałów Armii Krajowej, w skład której weszły następujące oddziały: oddział „Ryszarda” – Józefa Kaczoruka, Wołyński Oddział „Kozaka” – Jana Ochmana, pluton „Konrada” – Edwarda Lachewicza, pluton „Czarnego” – Bronisława Bojarskiego oraz kompania „Groma” – Mariana Pilarskiego, który jednocześnie był dowódcą całego zgrupowania. Celem koncentracji była likwidacja band ukraińskich. Oddział „Kozaka” i pluton „Czarnego” otrzymali zadanie zajęcia pozycji po drugiej stronie wsi Dąbrowa. Podczas marszu na drugą stronę wsi, gdzie mieli zająć pozycje, a następnie zaatakować wieś Dąbrowa i napędzić rezunów pod lufy „Groma”, „Konrada” i „Ryszarda” trafili na oddział Wermachtu, o którym nie wiedzieli, że stacjonuje w Dąbrowie. Niemieccy żołnierze wycofani z frontu, dobrze zaprawieni w bojach zaatakowali silnym ogniem oddział „Kozaka” i pluton „Czarnego”. Wywiązała się zacięta walka. Z oddziału „Kozaka” polegli d-ca drużyny Roman Szadyn ps. „Sułtan” i Jerzy Tatarkiewicz „Bohun”, a ranny został Walerian Buczkowski ps. „Wątroba”. Dowódca oddziału Jan Ochman ps. „Kozak” próbował przyjść z pomocą rannemu swojemu żołnierzowi „Bohunowi” i otrzymał celny strzał w brzuch. Na pomoc rannemu „Kozakowi” pośpieszył jego przyjaciel pchor. „Czarny” lecz niestety kula ugodziła go w żołądek. Oddziały wycofały się pozostawiając na placu boju szer. Romana Szadyna ps. „Sułtan”, którego nie można było zabrać z pola walki co uniemożliwiał silny ogień Niemców. Ranni pchor. Jan Ochman ps. „Kozak” i pochr. Bronisław Bojarski ps. „Czarny” zmarli w drodze do Tyszowiec i tam zostali pochowani we wspólnej mogile.

            W 1989 roku Środowisko Żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Hrubieszowie – na grobie, gdzie spoczywa w samotnej mogile szer. Roman Szadyn ps. Sułtan” w Dąbrowie pod lasem, postawiło pomnik. Roman Szadyn ps. „Sułtan” był jedynakiem, synem gajowego spod Bielina na Wołyniu.

            Źródło: https://www.facebook.com/profile.php?id=100063472136824

          • Projekt „Globalna szkoła. Dla zaawansowanych”.

          • Uczniowie klasy 5 naszej szkoły wzięli udział w projekcie młodzieżowym w ramach ogólnopolskiego projektu „Globalna szkoła. Dla zaawansowanych”.

            Opiekunami tej grupy byli nauczyciele: Iwona Bełz oraz Paweł Pacaj.

            Tematem przewodnim działań było Drugie życie dla odzieży, a inspiracją - aktywności grupy Zielonych Ekspertów z ubiegłego roku szkolnego.

            Młodzież zdobyła niezbędną wiedzę odnośnie projektu, realizowała zadania, brała udział w warsztatach, a także dzieliła się wiedzą z koleżankami i kolegami ze szkoły.

            Kochani uczniowie: Błażej Bednarczuk, Wiktoria Chmiel, Gabriel Furmańczuk, Paulina Jędra, Kacper Kuźniarski, Nikola Malicka, Lena Mikitiuk, Jan Reder i Julia Ślepko - jesteśmy z Was dumni, że pokonaliście trudności, wytrwaliście i pomimo obowiązków szkolnych osiągnęliście wspólnie cel i ukończyliście projekt!

            Poniżej prezentujemy kalendarium naszych aktywności:

            Styczeń 2024 – rekrutacja do projektu młodzieżowego. Ostatecznie wzięli w nim uczniowie klasy 5 naszej szkoły.

            Luty 2024 – pierwsze spotkanie opiekunów i uczestników projektu, podczas którego uczniowie sami wybrali temat projektu i zaplanowali cel oraz zadania do jego realizacji (Drugie życie dla odzieży). Wybrano również liderki grupy: Julię Ślepko i Paulinę Jędra.

            Marzec-kwiecień – kolejne spotkanie w gronie uczestników: podział obowiązków i realizacja zadań:

            - Warsztaty Krytycznego Myślenia z trenerem z CEO,

            - sadzenie malin (nawiązanie do projektu Zielonych Ekspertów: Murem za Klimatem).

            Maj:

            - prezentacja dla uczniów przygotowana przez Kacpra Kuźniarskiego (rodzaje tkanin i materiałów, symbole na metkach ubrań, ciekawostki o odzieży),

            - warsztaty malowania ubrań dla uczestników projektu z Karoliną Laszuk (lokalna artystka),

            - konkurs dla uczestników na wpis na padlecie CEO o projekcie (Julia Ślepko i Jan Reder),

            - quiz dla uczniów szkoły przygotowany przez Lenę Mikitiuk,

            - spotkanie podsumowujące projekt.

          • "Edukacja z wojskiem"

          • 6 czerwca nasi uczniowie marszowym krokiem wkroczyli w ,,Edukację z wojskiem”. Żołnierze realizowali program edukacyjno - obronny Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej.

            To odpowiedź na współczesne potrzeby, wyzwania oraz zagrożenia związane z bezpieczeństwem.

            Spotkanie służyło podniesieniu świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowaniu podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych.

            Piękna postawa żołnierzy, życzliwość, rzetelność i interesujący przekaz sprawiły, że wszyscy z zapartym tchem uczestniczyli w warsztatach. Pełen profesjonalizm.

            Dziękujemy.

          • Wycieczka do Bałtowa

          • Dnia 29 maja uczniowie naszej Szkoły byli na wycieczce w Bałtowie. W wycieczce wzięło udział 25 uczniów z klas I- VII wraz z opiekunami.

            Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały zwierzęta z mini zoo oraz te, które żyją na wolnym wybiegu. Można je było obserwować podczas jazdy amerykańskim autobusem szkolnym.

            Poznały też Polskę w miniaturze oraz historię naszych przodków na Słowiańskim Wzgórzu.

            Po pysznym obiedzie zwiedziły Sabatówęk, gdzie zaliczyły wiele trudnych wyzwań a później do woli korzystały z Parku Zabaw.

            Na zakończenie wyprawy, odbyły bardzo ciekawą podróż po kolejnych epokach w dziejach Ziemi, obejrzały modele wielu dinozaurów naturalnej wielkości oraz skamieniałe odciski - ślady pobytu na naszej Planecie.

            Zmęczenie, ale bardzo zadowoleni ,z plecakiem pełnym niezapomnianych wrażeń wróciły do domu.