Życzenia świąteczne
19.12.2024 do Gminy Mircze dotarło Betlejemskie Światełko Pokoju.
Tegoroczne hasło Betlejemskiego Światła Pokoju "Kochaj czynem" nawiązuje nie tylko do codziennych, czasem małych i z pozoru nieznacznych, sytuacji w których możemy otworzyć się na drugiego człowieka, ale również do wyjątkowych momentów, takich jak wojna za naszą granicą. Jako Polacy pokazaliśmy, że potrafimy reagować na potrzeby innych ludzi.
Zaangażowanie w pomoc drugiemu człowiekowi i chęć pozostawienia tego świata choć trochę lepszym niż go zastaliśmy pokazuje, że "Kochaj czynem" to nie tylko hasło, lecz postawa życiowa. Pomoc, wyciągnięta dłoń do drugiego człowieka, jest czymś znacznie więcej niż jedynie wyrażaniem miłości. To aktywna miłość w czynie, akceptacja i troska, która jest wyrażana poprzez działania.
W kontekście działań harcerskich, "Kochaj czynem" jest ideą, która utożsamia harcerskie wartości. Harcerki i harcerze od wieków kształtują postawę służby, czyli gotowości do pomocy, szacunku i solidarności. Poprzez te działania kontynuowana jest tradycja, stając się wzorem dla innych w kochaniu bliźniego, w czynach, nie tylko w słowach. Nawet drobne uczynki mają znaczenie i wszyscy musimy o tym pamiętać. Jeden do drugiego pozwala budować lepsze jutro dla nas wszystkich.
Niech hasło "Kochaj czynem" będzie przewodnikiem zarówno w codziennych sytuacjach, jak i w wyjątkowych momentach, kiedy potrzebujemy się nawzajem. Niech nasze czyny staną się światłem nadziei i miłości dla tych, którzy ich potrzebują, budując lepszy świat pełen akceptacji, zrozumienia i wsparcia.
Finał akcji "Szlachetna paczka"
Szkolne Koło Wolontariatu serdecznie dziekuje w imieniu odbarowanej rodziny za dar Waszych serc...
15
Pieczenie pierniczków
U maluszków w okresie przedświątecznym nie ma czasu na nudę...
3
Spotkanie projektowe dotyczące migracji
13 grudnia odbyło się spotkanie projektowe dotyczące migracji, Speaker Tour, organizowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.
W spotkaniu, które było również moderowanym wywiadem, udział wzięły klasy 4 i 6, a gośćmi były: spotkanie projektowe dotyczące migracji, Speaker Tour
Poniżej prezentujemy wypowiedzi uczniów na temat wydarzenia:
Poznaliśmy Martę z Białorusi i Sarę z Syrii. Panie opowiedziały nam swoje historie i emocje towarzyszące życiu migranta. Najbardziej zaskoczyła nas architektura w Syrii. Dowiedzieliśmy się także o ograniczonych prawach kobiet w Białorusi.
Dzisiaj rozmawialiśmy z panią Martą, która jest z Białorusi, i panią Sarą, która jest z Syrii. Później zagraliśmy w quiz, w którym były pytania związane z ich krajami. Pani Sara opowiedziała nam jak w wieku 7 lat wyjechała na wakacje do Polski i nie mogła już wrócić do swojego kraju z powodu wojny. Panią Martę zaskoczyło w Polsce to, że w restauracji dostała placki ziemniaczane z cukrem. Spotkanie badzo nam się podobało.
Usłyszałem historię flagi Syrii, a także, że uczniowie w tym kraju uczą się języka angielskiego, francuskiego i syryjskiego.
Program Archipelag Skarbów
W dniach 5-6 grudnia nasi uczniowie wraz z uczniami z innych Szkół wzięli udział w rekomendowanum programie profilaktycznym Archipelag Skarbów.
4
Serdecznie zapraszamy o wsparcie akcji "Szlachetna Paczka"
Zaczynamy międzynarodową przygodę z eTwinning.
Let's go to the next level!
Udział w polsko-włoskim seminarium w Reggio di Calabria, Włochy (21-23 października 2024) naszego anglisty Pawła Pacaja zapoczątkował projekt (jako współzałożyciel) i współpracę z włoskimi szkołami.
Wydarzenie miało na celu przybliżenie pracy nauczycieli w szkołach włoskich, zapoznanie z aplikacjami i platformą ESEP oraz znalezienie partnerów do projektu.
W szkoleniu udział wzięło 56 osób (27 włoskich i 21 polskich nauczycieli oraz ambasadorzy programu z Polski i Włoch). Wszystkie zajęcia odbywały się w szkole IC Cassiodoro Don Bosco w Pellaro (Reggio Calabria).
Uczniowie klasy 3 podejmą się nowych wyzwań realizując aktywności i rozwijając umiejętności językowe z języka angielskiego w projekcie Voices of landscapes' diversity (Różnorodność krajobrazów, w których żyjemy).
Nasi partnerzy:
- Istituzione scolastica "Abbé J. M. Trèves" di Saint-Vincent (Asya Bertuzzo - założycielka projektu),
- ICS "P. Ferrari" di Varzi (Daniele Ferro),
- ICS Alta Val di Sole (Alessia Brida),
- Zespół Przedszkolno - Szkolny w Bukowcu (Karolina Sokołowska).
Archiwum Aktualności