20 września uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę do Lublina. Jednym z punktów wycieczki było Muzeum Wsi Lubelskiej, młodsze dzieci zobaczyły ciekawe rośliny w Ogrodzie Botanicznym, a klasy 7 i 8 zwiedziły Majdanek.
Wycieczka do Lublina
- 12
Spotkanie z ornitologiem
- 3
Informacje o szczepieniu przeciwko HPV
Pomoc powodzianom
"Sprzątanie świata"
- 3
Narodowe czytanie - "Kordian" Juliusz Słowacki
- 5
Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2024/2025
Pierwszy dzwonek w tym roku zabrzmiał 2 września. Oznajmił przybyłym, że czas wakacji już dobiegł końca i "czas rozwinąć skrzydła".
8Uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2024/2025 były okazją do wręczenia aktów nadania stopnia awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego. Akty nadania otrzymały nasze nauczycielki - Pani Katarzyna Powęska i Pani Monika Kuźniarska.
Wręczając akty nadania, Pani Marta Małyszek - Wójt Gminy Mircze pogratulowała mianowanym, życząc wielu sukcesów w pracy zawodowej i wyrażając uznanie wobec podjętej pracy na rzecz samodoskonalenia. Uroczystość wręczenia aktów poprzedziło złożenie ślubowania.
Zapraszamy na uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego.
"Każde zakończenie jest nowym początkiem"
21 czerwca 2024 r. odbył się uroczysty apel z okazji zakończenia roku szkolnego 2023/2024.
W tym roku szkolnym stypendium Wójta gminy otrzymało troje uczniów naszej szkoły, które wręczył Pan Piotr Guzina (w zastępstwie za Panią Martę Małyszek). Stypendium uhoronowani zostali:
1. Kacper Kuźniarski - klasa 5
2. Rafał Mielniczuk - klasa 8
3. Emilia Słomiana - klasa 8
24Pani Dyrektor wręczyła świadectwa z białoczerwonym paskiem oraz statuetki najlepszym absolwentom, czyli R. Mielniczukowi oraz E. Słomianej. Uczeń klasy 5 - Jan Reder otrzymał nagrodę książkową za wysoką frekwencję.
Na zakończenie apelu ósmoklasiści zaprezentowali krótką cześć artystyczną, po której wręczyli nauczycielom symboliczne kwiaty, w ramach podziękowania za trud i cierpliwość włożone w edukację i wychowanie.
Gratulujemy i życzymy wszystkim uczniom wspaniałych i bezpiecznych wakacji.
Dzień bez przemocy "Wszyscy jesteśmy równi"
- 5
Wycieczka do Kryłowa
Wzięliśmy udział w warsztatach z recyklingu ubrań (malowanie na tkaninach).
Zjedliśmy pyszny i pięknie podany obiad. Zwiedziliśmy Kryłów. Na koniec był popcorn i wata cukrowa.
Patron medialny i organizator Fundacja Brama. Kultura I tradycja wsi nadbużańskiej.
27
Jak wybrać plecak szkolny? Sanepid daje kilka wskazówek
- 1
Bezpieczne wakacje - wytyczne sanepidu
- 2
Piknik rodzinny
10 czerwca odbył się w naszej szkole piknik rodzinny. Uczniowie klas 1-3 zaprezentowali się podczas występu z okazji Dnia Mamy i Taty.
Tradycyjnie odwiedziła nas ochotnicza straż pożarna, a nowością był pokaz Grupy Motocyklowej "Korona" z Łaszczowa.
20
Uroczystość 80. rocznicy bitwy pod Dąbrową
W dniu 12 czerwca 2024 r. odbyły się obchody 80. rocznicy bitwy pod Dąbrową
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele w Mirczu, którą odprawił Proboszcz Parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego – ks. Tomasz Giergiel.
Po Mszy Świętej uczniowie klasy IV Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mirczu, pod skrzydłami wychowawczyni – Pani Haliny Wiatrzyk, zaprezentowali montaż słowno-muzyczny z rysem historycznym wydarzeń z 1944 r.
Przemówienie wygłosiła Wójt Gminy Mircze – Marta Małyszek, zachęcając do dbania o naszą pamięć historyczną i miejsca pamięci.
W uroczystości udział wzięli także: Przewodniczący Rady Gminy Mircze – Adam Kostrubiec, Nadleśniczy Nadleśnictwa Mircze – Leszek Dmitroca, Towarzystwo Regionalne Hrubieszowskie reprezentowane przez Zastępcę Prezesa – Henryka Lebiedowicza oraz Romana Kurantowicza, Środowisko Żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Hrubieszowie reprezentowane przez Prezesa Zarządu – Grażynę Mirską, Sekretarza Zarządu – Wacława Muchę oraz Henryka Kozłowskiego – członka Środowiska. W uroczystościach uczestniczyli również: Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mirczu – Małgorzata Maciejewska, Wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mirczu – Bożena Frąk, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Wiszniowie – Dorota Miazga, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Kryłowie – Jan Baryła, nauczyciele, uczniowie oraz mieszkańcy Mircza.
Po Mszy Świętej w Mirczu uczestnicy uroczystości udali się do Dąbrowy, gdzie na grobie szer. Romana Szadyna ps. „Sułtan” złożono kwiaty, zapalono znicze i odmówiono modlitwę.
Podczas uroczystości obecne były poczty sztandarowe:
- Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mirczu,
- Publicznej Szkoły Podstawowej im. Batalionów Chłopskich w Kryłowie,
- Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Wiszniowie.
Krótki rys historyczny 80. rocznicy Bitwy pod Dąbrową autorstwa Wacława Muchy – Sekretarza Środowiska Żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Hrubieszowie:
2 czerwca 1944 r. pod Dąbrową nastąpiła koncentracja oddziałów Armii Krajowej, w skład której weszły następujące oddziały: oddział „Ryszarda” – Józefa Kaczoruka, Wołyński Oddział „Kozaka” – Jana Ochmana, pluton „Konrada” – Edwarda Lachewicza, pluton „Czarnego” – Bronisława Bojarskiego oraz kompania „Groma” – Mariana Pilarskiego, który jednocześnie był dowódcą całego zgrupowania. Celem koncentracji była likwidacja band ukraińskich. Oddział „Kozaka” i pluton „Czarnego” otrzymali zadanie zajęcia pozycji po drugiej stronie wsi Dąbrowa. Podczas marszu na drugą stronę wsi, gdzie mieli zająć pozycje, a następnie zaatakować wieś Dąbrowa i napędzić rezunów pod lufy „Groma”, „Konrada” i „Ryszarda” trafili na oddział Wermachtu, o którym nie wiedzieli, że stacjonuje w Dąbrowie. Niemieccy żołnierze wycofani z frontu, dobrze zaprawieni w bojach zaatakowali silnym ogniem oddział „Kozaka” i pluton „Czarnego”. Wywiązała się zacięta walka. Z oddziału „Kozaka” polegli d-ca drużyny Roman Szadyn ps. „Sułtan” i Jerzy Tatarkiewicz „Bohun”, a ranny został Walerian Buczkowski ps. „Wątroba”. Dowódca oddziału Jan Ochman ps. „Kozak” próbował przyjść z pomocą rannemu swojemu żołnierzowi „Bohunowi” i otrzymał celny strzał w brzuch. Na pomoc rannemu „Kozakowi” pośpieszył jego przyjaciel pchor. „Czarny” lecz niestety kula ugodziła go w żołądek. Oddziały wycofały się pozostawiając na placu boju szer. Romana Szadyna ps. „Sułtan”, którego nie można było zabrać z pola walki co uniemożliwiał silny ogień Niemców. Ranni pchor. Jan Ochman ps. „Kozak” i pochr. Bronisław Bojarski ps. „Czarny” zmarli w drodze do Tyszowiec i tam zostali pochowani we wspólnej mogile.
W 1989 roku Środowisko Żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Hrubieszowie – na grobie, gdzie spoczywa w samotnej mogile szer. Roman Szadyn ps. Sułtan” w Dąbrowie pod lasem, postawiło pomnik. Roman Szadyn ps. „Sułtan” był jedynakiem, synem gajowego spod Bielina na Wołyniu.
Źródło: https://www.facebook.com/profile.php?id=100063472136824
9
Projekt „Globalna szkoła. Dla zaawansowanych”.
Uczniowie klasy 5 naszej szkoły wzięli udział w projekcie młodzieżowym w ramach ogólnopolskiego projektu „Globalna szkoła. Dla zaawansowanych”.
Opiekunami tej grupy byli nauczyciele: Iwona Bełz oraz Paweł Pacaj.
Tematem przewodnim działań było Drugie życie dla odzieży, a inspiracją - aktywności grupy Zielonych Ekspertów z ubiegłego roku szkolnego.
Młodzież zdobyła niezbędną wiedzę odnośnie projektu, realizowała zadania, brała udział w warsztatach, a także dzieliła się wiedzą z koleżankami i kolegami ze szkoły.
Kochani uczniowie: Błażej Bednarczuk, Wiktoria Chmiel, Gabriel Furmańczuk, Paulina Jędra, Kacper Kuźniarski, Nikola Malicka, Lena Mikitiuk, Jan Reder i Julia Ślepko - jesteśmy z Was dumni, że pokonaliście trudności, wytrwaliście i pomimo obowiązków szkolnych osiągnęliście wspólnie cel i ukończyliście projekt!
Poniżej prezentujemy kalendarium naszych aktywności:
Styczeń 2024 – rekrutacja do projektu młodzieżowego. Ostatecznie wzięli w nim uczniowie klasy 5 naszej szkoły.
Luty 2024 – pierwsze spotkanie opiekunów i uczestników projektu, podczas którego uczniowie sami wybrali temat projektu i zaplanowali cel oraz zadania do jego realizacji (Drugie życie dla odzieży). Wybrano również liderki grupy: Julię Ślepko i Paulinę Jędra.
Marzec-kwiecień – kolejne spotkanie w gronie uczestników: podział obowiązków i realizacja zadań:
- Warsztaty Krytycznego Myślenia z trenerem z CEO,
- sadzenie malin (nawiązanie do projektu Zielonych Ekspertów: Murem za Klimatem).
Maj:
- prezentacja dla uczniów przygotowana przez Kacpra Kuźniarskiego (rodzaje tkanin i materiałów, symbole na metkach ubrań, ciekawostki o odzieży),
- warsztaty malowania ubrań dla uczestników projektu z Karoliną Laszuk (lokalna artystka),
- konkurs dla uczestników na wpis na padlecie CEO o projekcie (Julia Ślepko i Jan Reder),
- quiz dla uczniów szkoły przygotowany przez Lenę Mikitiuk,
- spotkanie podsumowujące projekt.
23
Dzień Otwarty Nadleśnictwa Mircze
4 czerwca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Dniu Otwartym Nadleśnictwa Mircze.
Był to ciekawie spędzony czas. Dziękujemy za zaproszenie!
"Edukacja z wojskiem"
6 czerwca nasi uczniowie marszowym krokiem wkroczyli w ,,Edukację z wojskiem”. Żołnierze realizowali program edukacyjno - obronny Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej.
To odpowiedź na współczesne potrzeby, wyzwania oraz zagrożenia związane z bezpieczeństwem.
Spotkanie służyło podniesieniu świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowaniu podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych.
Piękna postawa żołnierzy, życzliwość, rzetelność i interesujący przekaz sprawiły, że wszyscy z zapartym tchem uczestniczyli w warsztatach. Pełen profesjonalizm.
Dziękujemy.
19
Wycieczka do Bałtowa
Dnia 29 maja uczniowie naszej Szkoły byli na wycieczce w Bałtowie. W wycieczce wzięło udział 25 uczniów z klas I- VII wraz z opiekunami.
Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały zwierzęta z mini zoo oraz te, które żyją na wolnym wybiegu. Można je było obserwować podczas jazdy amerykańskim autobusem szkolnym.
Poznały też Polskę w miniaturze oraz historię naszych przodków na Słowiańskim Wzgórzu.
Po pysznym obiedzie zwiedziły Sabatówęk, gdzie zaliczyły wiele trudnych wyzwań a później do woli korzystały z Parku Zabaw.
Na zakończenie wyprawy, odbyły bardzo ciekawą podróż po kolejnych epokach w dziejach Ziemi, obejrzały modele wielu dinozaurów naturalnej wielkości oraz skamieniałe odciski - ślady pobytu na naszej Planecie.
Zmęczenie, ale bardzo zadowoleni ,z plecakiem pełnym niezapomnianych wrażeń wróciły do domu.
14
Dzień Otwartych Koszar
W dniu 3 czerwca 2024r. uczniowie klasy 6,7 i 8 wzięli udział w "Dniach Otwartych Koszar" 2.Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego.
16Wię cej info i zdjęć:
Archiwum Aktualności