Zasady rekrutacji do przedszkoli, oddziałów przedszkolnychw szkołach podstawowych i punktów przedszkolnych prowadzonych przez Gminę Mircze na rok szkolny 2024/2025.
WNIOSKI MOŻNA POBRAĆ TUAJ:
Wniosek_Punkt_Przedszkolny_-_Oddzial_Przedszkolny.rtf
wniosek_kl._I.doc
Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. Na terenie Gminy Mircze wychowanie przedszkolne może być realizowane w przedszkolu, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych, innych formach wychowania przedszkolnego – punktach przedszkolnych.
Dzieci sześcioletnie (urodzone w 2018 roku) obowiązane są odbyć roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu, oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego. Obowiązek ten rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 lat.
Dziecko sześcioletnie, na wniosek rodziców, może rozpocząć naukę w klasie I szkoły podstawowej.
Dzieci z odroczonym obowiązkiem szkolnym kontynuują przygotowanie przedszkolnew przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego.
Dzieci pięcioletnie (urodzone w 2019 r.), dzieci czteroletnie (urodzone w 2020 r.) orazdzieci trzyletnie (urodzone w 2021 r.) mają ustawowe prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego.
Informacje ogólne
- W postępowaniu rekrutacyjnym biorą udział zamieszkałe na terenie Gminy Mircze:
- dzieci 3-4-5-6 letnie (urodzone w latach 2021-2018),
oraz
- dzieci, którym odroczono obowiązek szkolny
- Dzieci urodzone w 2022 r. nie biorą udziału w rekrutacji. Rodzice/prawni opiekunowie mogą ubiegać się o przyjęcie do przedszkola dopiero po ukończeniu przez dziecko 2,5 lat
- Rodzice/prawni opiekunowie dzieci zamieszkałych poza Gminą Mircze mogą ubiegać się o przyjęcie dziecka w postępowaniu uzupełniającym, jeżeli placówka wychowania przedszkolnego będzie dysponowała wolnymi miejscami.
- Postępowanie rekrutacyjne prowadzi komisja rekrutacyjna
- Postępowanie rekrutacyjne prowadzone jest w terminach określonych w harmonogramie.
- Przydział dzieci do właściwych oddziałów nastąpi po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego. Organizacja oddziałów przedszkolnych (jednorodnych wiekowo lub mieszanych) uzależniona jest od liczby i wieku dzieci kontynuujących edukację przedszkolną i przyjętych w procesie rekrutacji.
Kontynuacja wychowania przedszkolnego przez dzieci uczęszczające do przedszkola, oddziałów przedszkolnych lub punktów przedszkolnych w bieżącym roku szkolnym (2023/2024).
W terminie 7 dni poprzedzających termin rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego rodzice/prawni opiekunowie dzieci, które obecnie uczęszczają do placówki wychowania przedszkolnego składają deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w roku szkolnym 2024/2025 w placówce wychowania przedszkolnego, do którego uczęszcza dziecko.
Prowadzenie postępowania rekrutacyjnego
- Postępowanie rekrutacyjne na wolne miejsca prowadzi się na wniosek rodziców/prawnych opiekunów dziecka.
- We wniosku o przyjęcie rodzice/prawni opiekunowie wskazują wybrane placówki wychowania przedszkolnego według swoich preferencji w porządkuod najbardziej do najmniej preferowanej. Placówka wychowania przedszkolnego wskazana na pierwszej pozycji we wniosku o przyjęcie nazywany jest placówką pierwszego wyboru.
- Rodzice/prawni opiekunowie:
- pobierają wniosek w dowolnej placówce,
- wypełniają go odręcznie i po podpisaniu składają w placówce pierwszego wyboru,
- Podpisy obojga rodziców/prawnych opiekunów dziecka są potwierdzeniem zgodności informacji zawartych we wniosku ze stanem faktycznym.
- Do wniosku o przyjęcie należy dołączyć dokumenty/oświadczenia potwierdzające spełnianie kryteriów.
- Kolejność składania wniosków nie ma wpływu na kolejność przyjęć
- Wniosek o przyjęcie dziecka rozpatruje komisja rekrutacyjna w każdej placówce wskazanej we wniosku.
- Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może:
- wystąpić do rodziców o przedstawienie dokumentów, potwierdzających informacje zawarte w oświadczeniach,
- zwrócić się do Wójta Gminy na terenie której zamieszkuje dziecko, o potwierdzenie okoliczności zawartych w oświadczeniach.
- W przypadku braku potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniu, komisja rekrutacyjna, rozpatrując wniosek, nie uwzględnia kryterium, którego spełnianie nie zostało potwierdzone.
- Na podstawie spełnianych przez kandydata kryteriów kwalifikacyjnych komisja ustala kolejność przyjęć:
- w przypadku liczby kandydatów większej niż liczba wolnych miejsc na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę łącznie kryteria określone w art. 131 ust. 2 ustawy Prawo oświatowe, tzw. kryteria ustawowe,
- w przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeżeli po jego zakończeniu placówka wychowania przedszkolnego nadal dysponuje wolnymi miejscami, na drugim etapie brane są pod uwagę tzw. kryteria samorządowe określone w uchwale nr XXIII/206/2017 Rady Gminy Mircze z dnia 24 marca 2017 r., oraz w uchwale nr XL/311/2023 Rady Gminy Mircze z dnia 27 lutego 2023 r. - w przypadku Przedszkola w Mirczu. Wyniki postępowania rekrutacyjnego komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości w formie listy dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanychdo przyjęcia.
- Komisja rekrutacyjna przyjmuje dziecko do przedszkola/szkoły, jeżeli zostało zakwalifikowane do przyjęcia i rodzice potwierdzili wolę zapisu i podajedo publicznej wiadomości listę kandydatów przyjętych i nieprzyjętychdo przedszkola/szkoły.
- Rodzice/prawni opiekunowie dzieci, które nie zostały przyjęte, mogą:
- Rodzice/prawni opiekunowie dzieci zakwalifikowanych do przyjęcia składają pisemne potwierdzenie woli zapisu w przedszkolu/szkole, do której dziecko zostało zakwalifikowane.
- wnioskować do komisji rekrutacyjnej o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka do placówki wychowania przedszkolnego w terminie 3 dni od dnia podania do publicznej wiadomości listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych,
- wnieść do dyrektora placówki wychowania przedszkolnego odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 3 dni od dnia otrzymania uzasadnienia,
Na rozstrzygnięcie dyrektora służy skarga do sądu administracyjnego.
Kryteria rekrutacji do przedszkola, punktów przedszkolnych i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych
W postępowaniu rekrutacyjnym do samorządowych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2024/2025 obowiązują:
- kryteria określone w art. 131 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r., poz. 900 z późn. zm.) tzw. kryteria ustawowe.
kryteria_przedszkole.pdf
I. Dokumenty, które rodzice/prawni opiekunowie dołączają do wniosku:
- Dokumenty potwierdzające spełnianie kryteriów ustawowych
(art. 150 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo oświatowe)
1) Oświadczenie o wielodzietności rodziny kandydata.
2) Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność, orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne w rozumieniu przepisów ustawyz dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 44)
3) Prawomocny wyroku sądu rodzinnego orzekający rozwód lub separację lub akt zgonu oraz oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka oraz niewychowywaniu dziecka wspólnie z jego rodzicem.
4) Dokument poświadczający objęcie dziecka pieczą zastępczą zgodnie z ustawąz dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1426 z późn. zm.).
Dokumenty składa się w oryginale, notarialnie poświadczonej kopii albo w postaci urzędowo poświadczonego odpisu lub wyciągu z dokumentu lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez rodzica/prawnego opiekuna.
Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.
II. Dokumenty potwierdzające spełnianie przez kandydata kryteriów samorządowych (uchwała nr XXIII/206/2017 Rady Gminy Mircze z dnia 24 marca 2017 r. oraz uchwała nr XL/311/2023 Rady Gminy Mircze z dnia 27 lutego 2023 r. - w przypadku Przedszkola w Mirczu)
1. Zatrudnienie rodziców - zaświadczenie wydane przez pracodawcę;
2. Pobieranie nauki w systemie stacjonarnym - zaświadczenie z uczelni (szkoły);
3. Prowadzenie działalności gospodarczej – oświadczenie rodziców.
Oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.
Deklaracje kontynuowania wychowania przedszkolnego oraz wnioski o przyjęcie do placówki wychowania przedszkolnego będą dostępne w szkołach dla których organem prowadzącym jest Gmina Mircze.
Szczegółowe informacje można uzyskać od pracowników szkół.
Numer telefonu
Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Wiszniowie: 846519703